Kim jest Ygrek i dlaczego warto go zatrudnić ?

Kim jest Ygrek  i dlaczego warto go zatrudnić ?

Po generacji X nadeszła generacja Y. Igreki to młoda siła na rynku pracy, urodzona między rokiem 1990 a 2000. Panuje przekonanie, że Igreki są nierzetelne, leniwe i szalenie roszczeniowe. To nieprawda, po prostu większość ludzi nie umie z Igrekami pracować. Nie jest to ani trudne, ani mozolne. Jest za to koniecznie, ponieważ zgodnie z wynikami raportu firmy Deloitte „Trendy HR w 2014 roku”, w ciągu najbliższych 10 lat, pokolenie Y będzie stanowić 75% siły roboczej na całym świecie.

Ygrek ma inny system wartości

Dla igreka nie liczy się już tylko praca. Co nie oznacza, że jest on leniwy. Igrek po prostu bardzo ceni sobie balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Zamiast przesiadywać w biurze woli chodzić na siłownie, uczyć się języków, inwestować w rodzinę. Czy jest to złe ? Niekoniecznie. Taki pracownik dba o swoją wydajność w każdej dziedzinie życia. Lepiej planuje, lepiej rozkłada siły, jest bardziej konsekwentny. Tego od niego wymaga jego styl życia. Dlatego igreki pracują krócej, robiąc przy tym tak samo wiele lub nawet więcej niż ich starsi koledzy.

Już nie premia a autorytet

Igrek nie chce pracować tylko dla pieniędzy. Igrek ceni życie i jego wartość dlatego praca powinna go rozwijać. Często się mówi, że młode pokolenie nie szanuje autorytetów. Jest to spowodowane tylko brakiem komunikacji pomiędzy przełożonymi lub błędnym naciskiem na mniej istotne kwestie takie jak sztywne pilnowanie godzin spędzonych w biurze czy formalny obieg decyzji. Igrekom należy motywować swoje decyzje żeby pozwolić im chłonąc wiedzę i poznawać bliżej osoby liderów. Autorytety nie tworzą się same, zwłaszcza wśród pokoleń, które jest przeładowane informacjami i bodźcami.

Multitasking

Pokolenie Google potrafi uzyskać każdą potrzebna odpowiedz w kilkanaście sekund, co często doprowadza do tego, iż samodzielnie podnosi ono kwalifikacje. Na przykład ktoś chcąc otworzyć bloga sam czyta o zasadach webwrittingu i ogląda tutoriale odnośnie do stawiania serwisów w systemie wordpress. Tym samym uzyskuje pojęcie o pracy w wielu dziedzinach. Nie jest to rozproszenie, ale cenna kompetencja dotyczącą chęci samokształcenia i umiejętności tego dokonania. Dlatego też warto stawiać igrekom wyzwania, w których trakcie będą mogli wyjść poza codzienną rutynę i spróbować nowych rzeczy.

lepiej zaprzyjaźnić się z Igrekiem

Igreki obecnie to nowa fala w naszych firmach, jeszcze można pozwolić sobie na ich pominięcie. Jednak to tylko kwestia czasu kiedy to pokolenie zdominuje rynek pracy. Dlatego warto spojrzeć na nich przyjaźniejszym okiem. Zwłaszcza że są oni w stanie bardzo wiele zaoferować.